čtvrtek 6. května 2021

YouTube chce vaši občanku nebo platební kartu. Jak požadavek obejít

Jedním z mých oblíbených tvůrců na YouTube je jistý Shiey. Točí videa, v nichž pořádá ilegální výpravy do Černobylu, naskakuje na dopravní vlaky a cestuje přes celou Evropu. Obsah je to zajímavý, ale ne zrovna vhodný pro dětské publikum. Proto YouTube občas vyžaduje přihlášení, chcete-li se na videa dívat. Nebo tomu tak aspoň bývalo.

Nově login nestačí, musíte svůj věk ještě nějak potvrdit. YouTube nabízí dvě cesty. Buďto obsah odemknete okamžitě vložením údajů o své platební kartě, nebo ofotíte svůj občanský průkaz či jiný doklad totožnosti a oni si ho ověří. Google je zkrátka zase jednou nechutný šmírák (ostatně proto letos plánuji přesunout tento web z jeho Bloggeru). Navíc je toto jeho opatření poměrně pitomé, kartu samozřejmě může legálně vlastnit i osoba nezletilá.

Proto krátce shrnu, jak tuhle protivnou novinku obejít.

Pokud koukáte na zařízení s operačním systémem Android, doporučuji na základě ohlasů používat místo oficiální YouTube aplikace bezplatnou alternativu NewPipe. Ta blokuje reklamy, umožňuje vám obsah stahovat jako video i audio pro pozdější přehrávání a hlavně o vás nesbírá data. Osobně s ní ale nemám zkušenosti, protože žádné zařízení s Androidem nevlastním.

Používáte-li YouTube v prohlížeči na desktopu jako já, máte dvě možnosti.

Váš SMPlayer asi vypadá jinak, já používám skin.

Já mám nejraději první metodu. Otevřu si video ve svém nejoblíbenějším videopřehrávači SMPlayer, který funguje na Linuxu i ve Windows. Stačí v nabídce zvolit možnost URL, vložit odkaz a můžete vesele koukat.

Video se zrovna stahuje.

Pokud se chci koukat na video offline nebo si ho pustit do sluchátek při procházce, mám nainstalovaný prográmek youtube-dl. S ním si můžete přes terminál nebo i v grafickém rozhraní snadno stáhnout obsah nejen z YouTube, ale i třeba z českého iVysílání a uložit pro budoucí přehrávání.

Obě moje metody navíc fungují i v případě, že vůbec nemáte Google účet. Tak ať si nase…

Žádné komentáře:

Okomentovat