sobota 26. prosince 2020

Rozloučení s kanálem

YouTube kanál Anekron končí.

Milí diváci kanálu Anekron, 

během uplynulých čtyř let jsem pro vás natočil okolo sedmdesáti videí. Získala si téměř 15 tisíc odběratelů a bezmála 2 miliony celkových zhlédnutí. Je to mnohem větší úspěch, než v jaký jsem se v době vzniku tohoto projektu odvažoval doufat. Po dlouhém zvažování jsem se ale i přesto rozhodl historii kanálu letošním rokem zakončit.

Tentokrát to není proto, že bych jednoduše nestíhal, jak se to už jednou stalo dříve. Tentokrát prostě nechci pokračovat.

Dlouhodobě jsem byl nespokojený se směrem, kterým se kanál ubíral a snažil jsem se proto experimentovat s novým obsahem. Neúspěšně. Anekron se čím dál víc blížil formátu takzvaných lore videí, v nichž tvůrci vesměs jen předčítají fanouškovské encyklopedie fiktivních světů. Tento druh obsahu nepovažuji za hodnotný a vždycky jsem se snažil okořenit jej něčím originálním, třeba aspoň pohyblivou mapou či vlastní interpretací motivů příběhu.

Od příštího roku také nebudu moci zabránit tomu, aby se napříč kanálem zobrazovaly reklamy. YouTube je totiž aktivuje i u videí, jimž autoři monetizaci sami nikdy nezapnuli (například já). Platforma má jistě právo změnit pravidla svého používání, já na ní ale v takovém případě nechci dál zůstávat. Obecně nedůvěřuji Googlu a rád bych v blízké době přestal používat všechny jeho služby, přinejmenším ze svého soukromého účtu.

Anekron je radikálně nekomerční. Přestože jsem kdysi zvažoval pustit na kanál reklamy nebo aspoň založit Patreon, nikdy mi to nakonec nepřišlo jako dobrý nápad. Hrozně potřebuji věřit, že jsou v životě věci, které se penězi nedají koupit. Můj kanál byl jednou z nich. I když jsme spolu občas nesouhlasili, věřím, že jsme si užili spoustu přátelského diskutování a nikdy jste si nepřipadali jen jako moji zákazníci nebo přispěvatelé.

A co bude dál?

Kanál jsem přejmenoval na archiv, aby bylo jasnější, že už nevzniknou žádná nová videa. Až YouTube během příštího roku aktivuje povinnou monetizaci, pravděpodobně videa smažu, popřípadě nastavím jako neveřejná. Pokud se ně chcete dívat i v budoucnu, doporučuji vám stáhnout si je prostřednictvím yt-dl či podobného softwaru. Zvažuji také, že do té doby nabídnu vlastní zálohu původních, nekomprimovaných souborů.

Nevylučuji, že si založím nový, tentokrát již komerční kanál. Skoro jistě se už ale nebude věnovat fantasy, protože nechci vydělávat na svých koníčcích. Dost možná také začnu točit v angličtině. Na Anekron zatím neplánuji nijak navazovat, i když si pohrávám s nápadem začít s vlastním fantasy podcastem.

Omlouvám se za některé nesplněné sliby, které se během let nahromadily - třeba ohledně plánované série Za fikcí, která se dočkala jen jediného dílu. Nebo alternativní verze Hobita, která se nikdy nedostala do publikovatelné verze.
Práce na videích pro vás mi dělala neskutečnou radost a dychtivě jsem čekal na každý váš komentář.

Budete mi chybět.

Jeremiáš

10 komentářů:

 1. Anonymní12/26/2020

  Ahojky, asi to bude znít jako naprosté klišé, ale první video o LotR bylo tvoje. Hned od první chvíle jsem se do formátu tvých videí zamilovala. Změnil jsi můj pohled na Pána prstenů, naučil jsi mě číst mezi řádky jak u Tolkiena tak i u jiných spisovatelů. Jsem ti za to všechno moc vděčná. Chápu tvoje důvody a snad se někdy v budoucnu ještě setkáme a pokud ne, tak doufám, že si život pořádně užiješ. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc díky za komentář. Pokud jsem pomohl zažehnout zájem o Tolkiena mezi některými svými diváky, pak nebudu nikdy litovat ani sekundy práce na videích. :)

   Vymazat
 2. Drahý Jeremiáš,

  nemám momentálne veľa času, aby som napísal všetko, čo by som chcel. Chcem Ti len povedať, že si bol pre mňa vždy niekto výnimočný, niekto iný, kto vystupoval z radu, no tým najpokornejším a najskromnejších spôsobom. Nikdy si neukazoval na seba, ale približoval ľuďom úžasné a tajuplné svety a príbehy, ktoré nikto nedokáže priblížiť tak ako Ty. Vytvoril si zo seba pomyslený most.. za ktorý sú Ti tisíce Fantasy srdcí neskonale vďačné.

  Chcem Ti povedať, že Ťa chápem. Mám veľký záujem o všetky Tvoje videá. Ak by bola možnosť, aby som si ich mohol odložiť, prosím o ňu. Tvoje diela sú v príprave a prevedení “bezmála” majstrovské diela, o ktoré nechcem prísť. Obzvlášť pre mňa cenné, ako pre veľkého fanúšička LOTR. Ani v najmenšom mi nenapadlo niečo ako reupload. Hanbil by som za už len za takú myšlienku. Chcem to, egoisticky, pre seba..... pre moje Fantasy srdce. Zároveň budem veľmi rád, ak dáš vedieť o kanáli v EN, Tvoj hlas by Ťa skôr, či neskor prezradil, ale rád si Ťa vyhľadám napriamo.

  A... máš u mňa sledovateľa, resp. posucháča podcastov, ktoré som sám navrhoval a preto som vďačný, že ten nápad zvažuješ.

  Prajem Ti, aby si našiel miesto, kde môžeš tvoriť to ako chceš a nikto Ti nehádzal polená pod nohy. A k tomu Ti prajem krásne, veselé a požehnané Vianoce.

  Skotos

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za všechnu tu chválu, v případě založení nového kanálu dám rád určitě vědět, nejspíš do komunity Anekronu na YouTube, možná sem na blog... uvidím ještě.

   Co se týče zálohování, doporučuji použít open source program yt-dl, na který odkazuji v článku. Vlastní backup možná také udělám, ale zatím to nemůžu zaručit. Ještě jsem si nevybudoval vlastní cloudové řešení a musel bych použít služby třetích stran, což s sebou nese všemožná omezení a potenciální problémy.

   S podcasty uvidíme, třeba by se to chytlo. Nikdy jsem žádné neposlouchal a nevlastním chytrý telefon, takže bych se musel nejdřív něco naučit o nahrávání v takovém formátu a možnostech distribuce. :)

   Vymazat
 3. Helena Chreňová12/26/2020

  Milý Jeremiáši,

  předně chci velmi poděkovat! Veškerá Tvoje videa jsem viděla a většinu více než jednou a musím říct, že tvůrce jako Ty bude velmi chybět. Uvítám jakýkoliv formát tvorby pro který se rozhodneš a budu nadšeně poslouchat cokoliv.

  Dále bych měla jednu skromnou otázku, kterou jsem již položila na youtube kanálu House Vinstor a to se týká Velké války. Dočkáme se někdy rozuzlení Tvých a Vinstorových příběhů, nebo to v plánu nemáte? Celou Velkou Válku jsem v posledním týdnu slyšela znovu (v součtu již počtvrté) a jsem tím dílkem fascinována.

  Je velká škoda, že takto kvalitní autoři odcházejí a já ještě jednou děkuji za vše, přeji mnoho štěstí, klidné svátky a šťastný Nový rok!

  (V tomto roce je zrušení kanálu Anekron snad poslední špatnou zprávou :) )

  Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já děkuji za sledování, moc to pro mě znamená. Něco dalšího určitě tvořit budu, takže dřív nebo později dorazí nový obsah.

   Vinstor se mě snažil na druhou sezónu Velké války lámat už několikrát. Tu první jsem ale hrozně podcenil a zabrala neskutečně mnoho času, víc, než si můžu reálně dovolit obětovat nyní. Snažím se víc psát do literárních soutěží, začínám s televizním scénářem, do toho scénáře klasických videí... a mám i bohatší osobní život poslední dva roky. :)

   V úvahu připadá, že bychom natočili několikahodinový stream se zkráceným shrnutím celé série. I to by si ale žádalo dost intenzivní přípravu, pokud nechci dělat kompromisy v kvalitě. Informace o Velké válce 2 by se jistě objevily na Vinstorově Twitchi nebo YT kanále, kdyby se zase chystala.

   Ještě jednou díky. :)

   Vymazat
 4. Děkuji za celou tvoji tvorbu, musím přiznat, že i slza ukápla a to nejsem člověk, který by se dojímal. Mrzí mě, že Anekron končí, vždy jen vyhlížel nové video a nemohl se dočkat. Upřímně jsem se zamiloval do tvého hlasu a doufám v jakýkoliv jiný tvůj projekt a netrpělivě ho budu vyhlížet.

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj, je mi líto že končíš s kanálem. Změnil jsi mi život, bez nadsázky. Jednou bych se chtěl živit psaním fantasy. Tvoje videa mě naučila jak napsat správného záporáka, jak budovat napětí, jak vytvořit jména a mnoho dalšího. Za tohle ti nikdy nebudu schopný dostatečně poděkovat, jsem ti zavázán. Naučil jsi mě věci, které se ve škole neučí. Děkuji za vše, hodně štěstí.

  OdpovědětVymazat
 6. Se slzou na líci se loučím s tvým kanálem, Jeremiáši, který jsem objevil před několika lety, kdy jsi mě zaujal svým zvučným hlasem, nádherným přednesem a zajímavými tématy, nad kterými se dalo zamýšlet. Jak jsi sám zmínil, nikdy jsi nebyl ten typický lore kanál, kterých máme na lokální scéně mraky, vždycky ses snažil přinést do diskuze něco neotřelého. O to více mě mrzí, že to došlo až sem a opět se potvrzuje má teorie (kterou kvůli její až nechtěně časté pravdivosti nesnáším), že ty kvalitní, originální a skvělé věci končí dříve než by měly. Konec Anekronu je mi líto, ale ty máš potenciál a rozhodně budu rád, když se pustíš do dalšího projektu, protože by byla velká škoda, kdyby se tak tvůrčí člověk už na internetu nepohyboval. Díky za roky, které jsi mi svou tvorbou zkrášloval, snad někdy jindy a jinde, do té doby přeji hodně zdaru!

  OdpovědětVymazat
 7. Nebýt tvých videí, asi bych si nikdy nepřečetl knižního Pána Prstenů. Byl jsem přesvědčen, že mi stačí vidět filmy, ale když jsem viděl tvou znalost světa díky Tolkienovým knihám, pustil jsem se do četby. Mám za sebou Hobita i Společenstvo a v blízké době bych se rád pustil do Dvou věží. Díky Jeremiáši, nebýt tebe, nikdy bych si nepřečetl mou nejoblíbenější knihu - Společdnstvo Prstenu

  OdpovědětVymazat