Nejsem nijak zvlášť zapálený fanoušek Harryho Pottera, takže jsem nový film z čarodějnického univerza od začátku považoval spíš za ždímání peněz z profláklé značky a tomu jsem přizpůsobil i svá očekávání. Ukázalo se, že jsem se nepletl a Fantastická zvířata svým příběhem většinu času nudí, jejich ústřední postavy neprochází žádným vývojem a film vlastně ani netuší, jakou cílovou skupinu diváků chce oslovit.
Sledujeme v něm příběh Mloka Scamandera (kterého hraje zjevně trochu přetažený Eddie Redmayne) a jisté americké kouzelnice s pracovními problémy. Tihle dva přijdou na stopu rozsáhlé konspiraci, která hrozí prozradit existenci magického světa mudlům (nebo nečarům, jak se nazývají v Americe). Mlok s sebou navíc za velkou louži přitáhl kufr plný mytologických potvor a ty mají tendenci pokoušet se o prison break vždycky zrovna ve chvíli, kdy se to hodí nejmíň.
![]() |
Ústřední čtveřice. (zdroj) |
Děj tak sleduje snahy ústřední dvojice pochytat všechna titulní fantastická zvířata, aby oficiální místa nepojala podezření, že za řádění neznámých magických sil napříč New Yorkem nemůže právě Scamander a jeho kufřík.
Některé momenty této hlavní linie jsou přitom až překvapivě temné a drsné. Neměl bych nic proti, kdyby se tedy dospělejší scény neustále nestřídaly s roztomilými taškařicemi kouzelných zvířat. Ta disponují speciálními schopnostmi na úrovni postav z Dračího doupěte a spolu s comic relief charakterem polského imigranta si ukradnou až příliš mnoho prostoru, než aby snímek pouze odlehčovala. Neustálé střídání nálady snímku pak vůbec neprospívá atmosféře, která se rychle vytrácí a běžné potterovské úrovně nedosahuje ani zdaleka. Ničemu nepomáhá ani nezajímavá hudba.
![]() |
Ezra Miller nemá při výběru rolí šťastnou ruku. Nebo si snad někdo myslí, že Justice League nebude propadák? (zdroj) |
Ještě mrzutější ale bude mnohý divák z charakterů ústředních postav. Pokud je Mlok Scamander na začátku příběhu dobromyslným popletou, můžete vzít jed na to, že jím zůstane až do závěrečných titulků. Podobně dopadla i jeho nová známost Tina – a teď si představte, že jim máte věřit postupně se vyvíjející romantický vztah.
Možná se jen špatně orientuji v potterovském světě, ale nejmenší smysl mi nedává ani samotný scénář. Ve světě, kde čarodějové dokáží vyvolat na nebi gigantickou lebku, mi není zcela jasné, jak může kdokoli zabránit hlavnímu padouchovi v prozrazení pravdy o magii tisícům mudlů najednou. Kouzla ve filmu ostatně až příliš často únavně ucpávají příběhové nesrovnalosti jako jakási obdoba prastarého triku deus ex machina.
![]() |
Příště natočte radši spinoff s krtkopyskem klokaním v hlavní roli. (zdroj) |
Celkově mám z Fantastických zvířat podobně rozpačité dojmy, jako z Doctora Strange, ale druhý jmenovaný snímek byl přeci jen trošku vtipnější, představil zajímavější postavy a v neposlední řadě trval o čtvrt hodiny kratší dobu. Bez opory v zavedené značce a občasného troušení klíčových slov a jmen typu Albus Brumbál nebo Bradavice, neštěkl by po novém filmu za půl roku ani pes.
Vzhledem k tomu, jak okatě závěr Fantastických zvířat umetá cestičku pokračování, v němž se evidentně Mlok střetne v epickém souboji v nepřítomném zrání s bondovským padouchem ze Skyfallu, vážně uvažuji, že si další díl(y) nechám ujít.
PS: Naše šéfredaktorka vydala velmi pěknou recenzi na Dagonovi už v listopadu a jak si ji teď pročítám, docela jsme se shodli.
Žádné komentáře:
Okomentovat