čtvrtek 27. října 2016

Tohle je náš svět


Pořád ještě doháním své filmové resty letošního roku. Tentokrát jsem se mrknul na stále ještě docela čerstvou novinku Captain Fantastic (česky jako Tohle je náš svět). Lákal mě samozřejmě charismatický Viggo „Aragorn“ Mortensen v titulní roli, jakož i slibná premisa rodiny, žijící v odloučení od většinové společnosti. Musím hned ze začátku sdělit, že jsem se bavil mimořádně dobře, ale z trochu jiných důvodů, než bych byl očekával.Mortensen a děti spolu žijí uprostřed severoamerických lesů, kde se živí převážně lovem. I osmiletá dcerka tak dobře ví, že se slepice obvykle zabíjí nožem či sekerou. Ve zbývajícím čase rodinka šplhá po horách s lany a cepíny, trénuje si výdrž profesionálních atletů a večery tráví rozhovory o vědě, klasické literatuře nebo různých levicových ideologiích (povětšinou o různých odrůdách komunismu).

Zavedený chod naruší pouze čas od času oslava narozenin Noama Chomského, jakási alternativa Vánoc pro osvícené. Pro ty své čtenáře, kteří se příliš neorientují ve společenských vědách, uvedu snad jen tolik, že je Chomsky něco jako sofistikovanější varianta průměrného čtenáře serveru Novinky.cz – přechytralý, příhodně dvojím metrem disponující kritik současné západní civilizace.

Zdálo se vám, že se Aragorn v Pánu prstenů až příliš zřídka melancholicky ksichtil? Film pro vás. (zdroj)

Dovedete si jistě představit, jak skvěle jsem se bavil. Popravdě by mi i stačilo, kdyby celý snímek neopustil formát agitky. V hlavní části filmu, která sleduje cestu zbytku rodiny na pohřeb matky, nicméně dochází ke konfrontaci dětí se skutečným světem a nutno podotknout, že tato nevyznívá zcela příznivě pro žádnou ze stran. Tehdy se ale do leckdy až rozkošně cynického příběhu leckdy vkrádá vyčpělý patos a šestáková moudrost stylu musíme držet pospolu.

Zopakuji však znovu, bavil jsem se. Bavil jsem se odkazy na Platónovu Ústavu (další naprosto od reality odtržený text), bavil jsem se proslovem nad rakví, culil jsem se při detailních popisech psychických chorob či funkcí různých orgánů v lidském těle. Nemůžu ani v nejmenším zaručit ostatním, že budou při sledování zažívat stejné pocity, ale to už jaksi patří k jakémukoli umění libovolného druhu.

PS: Když už všechna naděje pohasínala, ukázalo se, že někteří členové rodiny ovládají esperanto! To bylo to poslední, co jim chybělo k dokonalosti.

6 komentářů:

 1. Anonymní10/29/2016

  Ačkoliv o filmu slyším poprvé, trailer mě docela příjemně naladil (svůj vliv na to určitě měla i hudba v pozadí). Nicméně mě docela překvapila krátkost Tvé recenze, obvykle rozebíráš filmy do nejmenších detailů, možná právě proto jsem si řekla, že tento film alespoň zkusím, abych pochopila, co Tě na něm tak zaujalo. Děkuji za zajímavé doporučení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, na Anekronu občas zneužívám toho, že na mě nikdo neklade formální požadavky a zhustím článek tak, jak bych si to třeba na Dagonovi nedovolil. Film bych samozřejmě mohl rozpitvat pořádně, ale imho bych tím mohl snadno sklouznout ke spoilerům. Jinak jak už naznačuji v recenzi - jako člověk obeznámený se základy filosofie mám strašnou srandu ze všeho toho trockismu, platonismu a nekritického obdivu k Chomskému. Ale já jsem divný.

   Vymazat
 2. ChristenChri10/29/2016

  V první řadě musím říct, že jsem hrozně ráda, že jsi se rozhodl založit "Anekron" - protože mi dost chyběl.. :) A nyní k filmu Viga Mortensena mám hrozně ráda už jenom kvůli tomu, že v "Pánu prstenů" ztvárnil Aragorna :)) A tomto připravovaném filmu jsem slyšela a byla jsem nadšená z toho, že tam bude hrát Vigo, film jsem sice zatím neviděla, ale díky tvému příspěvku jsem se dokopala k tomu si ho stáhnout tak doufám, že mě film překvapí a sem tam se i zasměju.. ;))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To záleží na tom, jak komu přijde co vtipné. Já se třeba při Mortensenově řeči nad rakví spokojeně (a trochu zlomyslně -- bo buddhismus) pochechtával, útlocitnější osoba by ale mohla nemusela tu samou scénu snášet tak dobře.

   Vymazat
 3. Ani Viggo, ani indie na pozadí traileru nebo krásná příroda mě nepřesvědčí, že se na to mám podívat. Vlastně komedie (až na pár světlých výjimek) ani nemám ráda a tedy to tak docela neocením. Jen je mi líto, že Mortensen hraje právě v takových filmech, i když má na víc. On je vůbec i jako člověk docela zvláštní (ne nutně v tom špatném smyslu slova).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A zase se neshodneme! :D

   Což je samozřejmě dobře. Kdyby každý souhlasil s každým, byla by to strašná nuda a nikdo by se nikam neposunul. Já totiž třeba vůbec nerozeznávám nějaké "vyšší" a "nižší" umění, jak se poslední dobou ukazuje stále častěji. Přímočaře vulgární Buchty a klobásy jsou toho důkazem.

   Vymazat