středa 14. září 2016

Poslední zpověď: Úvod

Pokud čtete tento blog jen kvůli obsahu týkajícím se fantasy, musím se vám omluvit předem. Dneškem totiž rozjíždím dlouho plánovanou sérii článků, která bude na Anekronu vycházet přinejmenším celé měsíce. Samozřejmě ji budu prokládat i obsahem, na který jste zvyklí a aktivní budu i na webu Dagon, stejně ale radši varuji předem.

O co půjde? Rád bych všem, kteří budou mít zájem, dopodrobna vysvětlil svůj zcela zásadní názorový posun, k němuž došlo zhruba v uplynulých dvou letech. Zatímco někteří z vás již vědí, o čem bude řeč, ostatní možná poněkud tápou. Vám, kdož se řadíte do této druhé skupiny, se omlouvám, budete-li překvapeni či dokonce šokováni. Nebylo a není naneštěstí v mých možnostech informovat vás všechny osobně a i proto volím tuto písemnou formu.

Narodil jsem se do křesťanského prostředí, byl jsem vychováván a veden ke katolické víře. V relativně nedávné době ale má životní přesvědčení, formovaná na právě popsaném náboženském základě, prošla radikálními otřesy. Zjistil jsem, že své dřívější názory již nedokáži upřímně zastávat. Postupně jsem opustil katolickou církev, křesťanství jako takové, víru v Boha i víru jako takovou. Poslední zpověď má za cíl zmapovat tento přerod pro ty, kteří budou mít zájem se o něm něco dozvědět.

Příště s tím začneme. Dnes mám ale ještě několik připomínek.
 • Primárním účelem Poslední zpovědi není vyvolávání obřích internetových diskuzí, které naleznete na valné většině webů, které se náboženstvím či jeho kritikou zabývají. Nemám čas ani kapacity vést žabomyší komentářové války. Na podnětné dotazy a připomínky samozřejmě reagovat budu, zvlášť pak, pokud budou pocházet od lidí, s nimiž jsem ve styku i v jiných sférách života.
 • Budu se snažit vždy zřetelně oddělovat lidi od jejich názorů. Není mým záměrem posmívat se věřícím, neopovrhuji jimi a nepovažuji je za hloupé. Oproti tomu náboženství za směšné, opovrženíhodné a stupidní skutečně mám, takže si to prosím neberte osobně.
Hráči videoher. Brát je do kostela bývá obvykle chyba. (zdroj)
 • Nestal jsem se nacistou, komunistou, a netrpím (snad) ani žádnou jinou duševní poruchou, ani mi nevymyli mozek zelení mužíčkové z Plejád. To jen tak pro jistotu.
 • Bylo by lží napsat, že nikoho nechci z křesťanství či jiné víry dekonvertovat. Na druhou stranu toho ani pomocí této série netoužím dosáhnout. Nerad agituji, byť pro věc, kterou považuji za dobrou.
Prozatím končíme. Zajímá-li vás celý můj kopernikánský obrat, zvu vás, abyste pokračovali ve čtení zbytku Poslední zpovědi.

3 komentáře:

 1. Nebudu zastírat, že mě tenhle článek, jakožto praktikujícího katolíka, který na své víře nevidí nic špatného, ba naopak, hodně rozesmutnil... Na druhou stranu, zas takové překvapení, to není. Podezírala jsem tě už od chvíle, kdy Steeve na svém blogu utrousil, že ti gratuluje k nalezení ateismu, a některé názory, které jsi utrousil ve svých článcích, taky hodně prozrazovaly... jenom jsem asi neočekávala, že to bude tak radikální.
  "Postupně jsem opustil (...) víru jako takovou." Můžu se zeptat, co tím myslíš? Opustit víru jako takovou? Veškerou víru? Víru v dobro, pravdu, zákon schválnosti, peníze, vědu, logiku, sebe... co já vím, v co ateisti věří... tak jsi to myslel, nebo jsem to špatně pochopila? Protože život bez jakékoliv víry si nedokážu představit...
  Na závěr bych ráda parafrázovala tvoji poslední připomínku: Bylo by lží napsat, že tě nechci znovu ke křesťanství či jiné víře konvertovat. Na druhou stranu toho ani pomocí tohoto komentáře (a všech, co přijdou) netoužím dosáhnout. Nerada agituji, byť pro věc, kterou považuji za dobrou. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to radikální z dobrých důvodů, které snad ozřejmím v budoucnu. A chápu, že takhle najednou to může vypadat drasticky. :)

   Ad víra. Tohle téma jsem chtěl řešit až později v kapitole o definitivním odklonu od náboženství jako takového. Pořád to hodlám udělat, tak mi snad odpustíš, když zatím odpovím jen stručně. Rozlišuji dva druhy víry, pro které zná angličtina termíny "faith" a "trust". Trust znamená víru podpořenou nějakou evidencí, která podpírá náš předpoklad. Takto věříme, že existuje americký kontinent, i když jsme jej nikdy nenavštívili, protože máme k dispozici značné množstvé přesvědčivých argumentů.

   Víra typu faith ale nic podobného nepotřebuje. Právě takovou odmítám a viním z mnoha zla ve světě. Ale to je fakt jenom nástřel, určitě se k tomu ještě vrátím :)

   Vymazat
  2. Aha, takže amdír a estel. Promiň... tolkienolog ve mně musel promluvit... ;-)

   Vymazat