pátek 16. září 2016

O idejích a hloupých citátech

Nemám rád motivační citáty. Nesnáším citáty, které se snaží čtenáři předávat hluboké, oduševnělé pravdy. Většinou se jedná o mnohokrát přežvýkané citáty super moudrých a obdivuhodných lidí jako jsou papežové, dalajlámové, Martini Lutheři Kingové, Gándhíové a další známé osobnosti. Sdělení v nich obsažené je pak buďto neuvěřitelně banální

Skutečné přátelství stojí na vzájemné přitažlivosti, ne na penězích nebo moci. No neříkej. (zdroj)

 nebo zkrátka jednoduše pitomé.

 Existují lidé, kteří si nejsou vědomi ani své vlastní existence, kámo.
A zazvonil zvonec, hezké pohádky konec.

Předchozí dva obrázky jsem zkolážoval z Facebooku směšné partičky jménem Řád strážců koruny a meče, kteří se snaží zachránit náš národ. Očividně tím, že založí neprůhlednou organizaci, kterou naplní rádobyvznešeným středověkým žargonem, začnou nosit legrační fantasy propriety a do znaku si dají lva s mečem zaraženým v zadku. To ale jenom tak na okraj.

Samozřejmě nikomu nechci upírat právo obdoby výše uvedených citátů publikovat, lajkovat, sdílet a všemožně jinak cpát nebohé veřejnosti. Dokáže mě ale docela solidně naštvat, když leckdy ani sami nerozumějí tomu, co vlastně propagují. Příkladem může být následující moudrost z pera mého oblíbeného filosofa Davida Huma.

Krása věcí se nachází v mysli, která o nich rozvažuje. (zdroj)

Jak na vás působí? Myslím, že si jej mnozí vyloží docela nekomplikovaně zhruba následujícím způsobem: když pozorujeme krásné věci, krása potom dlí v naší mysli.

V nás lidech je totiž dost zakořeněný postoj ke světu, který vycizeloval řecký filosof Platón. Ten tvrdil, že žijeme ve světě stínů, které jen nedokonale napodobují ideje, esence. To, co spojuje všechny židle na světě, je esence židlovitosti – jinak řečeno, všechny židle odrážejí skutečnou, ideální židli. Představa, že můžeme roztřídit celý vesmír do takovýchto škatulek, provázela lidstvo po staletí.

Vraťme se k Humovi. Jsou věci krásné proto, že se v nich zračí střípek krásna? Skoro by se zdálo, že ano – co jiného by mohlo utkvět v naší mysli, že ano?

Jenomže takhle přesně to filosof nemyslel.

Chtěl říct úplný opak: žádná objektivní krása, žádná idea či esence krásy… neexistuje.

Krása není vlasností samotných věcí. Nachází se pouze v mysli, která o nich rozvažuje. (zdroj)

Tyto dva pohledy se nejenže dramaticky liší, stojí proti sobě dokonce v přímém protikladu. A jakkoli se vám možná zdá, že jde jenom o slovíčkaření bez jakéhokoli dopadu na skutečný svět, mýlíte se. Ve vesmíru zbaveném škatulí není nic věčného, nic tvalého, nic stálého. Kde leží hranice mezi hromádkou písku a hromadou?

Začal jsem zrovna číst Největší show pod Sluncem od Richarda Dawkinse. Fakt doporučuju. Nejenom proto, že mě k tomuhle článku inspirovala.

2 komentáře:

 1. Á, Jeremiáš empirikem! Poslední dobou se Humem oháníš nějak často... Nějak se mi nikdy nepodařilo ujasnit si nakolik s empiriky souhlasím - nicméně Humův názor na krásu je mi docela blízký. :-)
  Motivační citáty pravdu nemusím. Perly moudrých, vytržené z kontextu a rozeseté všude po internetu, nemusím ještě víc. Nicméně na druhou stranu chápu, proč má společnost citáty tak ráda. Je to skoro přirozená touha podělit se o myšlenku, která mě zaujala/ inspirovala s ostatními. Problém začíná ve chvíli, když se jí zmocní ostatní a zcela bez kontextu a náhodně ji roznesou po celém internetu... Úplně bych ale citáty neodsuzovala - v jádru se jedná jenom o přirozenou potřebu člověka, nechat si poradit/ utěšit/ povzbudit někým moudřejším, než je on sám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky neodsuzuju všechny citáty. Jenom mi vadí používání "out of context", pak taky honění si trika skrze tisíckrát recyklovanou moudrost, ale mám samozřejmě taky své oblíbené výroky. Hlavně ty cynické, ironické či provokativní.
   Jinak Hume je zatím můj vůbec nejoblíbenější filosof, zejména (ale nejen) kvůli skvělému semináři, který jsem absolvoval loni. Bez důkladné znalosti angličtiny a historického kontextu je ale Treatise dost těžké čtení. Stejně ale doporučuju, o Humovi se ještě určitě mnohokrát zmíním. Už abych mu pomalu zakládal vlastní štítek...

   Vymazat