čtvrtek 14. července 2016

Technické řešení

Mnohé by mohlo zajímat, proč jsem přešel z blog.cz na službu Blogger a nakolik obtížné bylo sžít se s naprosto odlišným řešením designu a administrace celkově. Něco málo už jsem naznačil v předvčerejším úvodním článku, dnes bych však rád představil technické řešení nového Anekronu podrobněji.

Blog.cz nabízí svým uživatelům prostředí podobné stavebnici. S trochou cviku si na jeho intuitivní ovládání zvyknete a poté dokáže průměrně graficky zdatný laik vytvořit layout více či méně podle svých představ. Chcete-li něčeho podobného dosáhnout v Bloggeru, musíte být skutečně vynalézaví a ideálně se trochu vyznat v HTML a CSS. Nejsem programátor, takže mám s oběma pouze základní zkušenosti, pro moje skromné záměry ale stačily.

Rozhodl jsem se totiž využít šablonu Dynamic Views, neboť mi přišla estetická, přehledná a zároveň snadno ovladatelná pro čtenáře. Méně nadšený jsem už byl z některých jejích nadbytečných funkcí, nemožnosti použít klasické grafické logo nebo defaultních okrajů a stínu, které dostal každý vložený obrázek.

Anglický Internet nicméně překypuje spoustou podrobných návodů na rozsáhlé úpravy, z nichž mohu doporučit zejména tutoriály na webu Southern Speakers. Díky nim jsem mohl kabát blogu upravovat nejen ve vestavěných (dost skrovných) možnostech šablony. Dostal jsem tak do hlavičky Anekronu konečně tradiční logo, změnil jsem hlášku pro přidání komentáře na neméně tradiční Stojím o tvůj názor! a úpravami prošlo třeba i vyhledávací pole nebo ty zvláštní ikonky podél pravého okraje obrazovky, které si popíšeme blíže.

Oblíbené příspěvky by měly zobrazovat nejčtenější články na blogu, vzhledem k jejich aktuálnímu nedostatku však zatím vypisují všechny.

Štítky jsem na blog.cz dlouho postrádal. Třídí příspěvky dle témat, takže dovolí čtenáři zobrazit například jen všechny recenze, nebo třeba veškerou autorskou tvorbu. Zkrátka taková vylepšená varianta rubrik.

Archiv oproti tomu umožní čtení článků chronologicky. Prakticky stejně fungovala i podobná funkce na blog.cz, Blogger vám ji ale pro pohodlí umístil na dosah ruky.

Vůbec mou nejoblíbenější vychytávkou se stal seznam oblíbených blogů. Nemusel jsem jej pracně abecedně řadit, protože vypisuje položky podle poslední aktualizace. Tato příjemná funkce jediným kliknutím ukáže, kdo zveřejnil v poslední době něco nového a jako bonus vypíše i titulek článku.

Přihlášení k odběru jsem zařadil pro ty, kteří používají RSS. Prý je to praktické, sám jsem to ještě nezkoušel.

Co se týče tmavošedého pruhu pod logem, tam nejspíš dříve či později vznikne nějaké menu. Nejdřív však musí obsah blogu trošku nabobtnat, pročež se můžete těšit na poměrně časté aktualizace. Zatím tam zkusím cvičně doplnit alespoň odkaz na YouTube kanál a můj profil na serveru Dagon.

PS: Blogger disponuje ještě jednou skvělou funkcí, totiž možností změnit favicon. Takovou tu malou ikonku, kterou najdete na panelech vašeho prohlížeče.

6 komentářů:

 1. Na blogu mi hodně chybí možnost změny layoutů skrz HTML a určitě bych využila i štítky. A kdybych nebyla tolik citově vázaná na dekádě prožité s blogem, možná bych blogspotu dala i šanci. :D Děkuji za článek, aspoň konečně vím, proč většina blogerů utíká na tuhle doménu. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já byl na blog.cz někdy od 2009 nebo 2010. Stejně jsem drze, nesentimentálně utekl :D

   Vymazat
 2. Aredhel9/07/2016

  Přesně na to jsem se chtěla zeptat - proč jsi přesídlil právě sem? Jasně, je to profesionálnější atd... ale upřímně? Jak jsi napsal, blog.cz má určitě spoustu chyb, ale je intuitivní. Nejenom pro blogera, ale i pro čtenáře. Blogspot je naprosto antiintuitivní, jestli to tak můžu napsat. Já se na blogspotu třeba vůbec nevyznám, pořád jsem nepochopila, jak funguje taková fundamentální věc jako komentáře a štítky mi přijdou strašlivě nepřehledné (v čem je to lepší než rubriky?) Ale zase tu nemáš reklamy a ten seznam blogů je asi chytrá vychytávka, abych si jenom nestěžovala... :-?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Štítků jde dát víc k jednomu článku a to se nejspíš dost vyplatí, jak se bude blog postupně plnit. Komentáře zjevně chápeš natolik, že je píšeš, což asi i stačí, ne? :D

   Nepřítomnost reklam je příjemná, seznam blogů mi dost šetří čas a nemůžu si vynachválit i praktický archiv, seznámek oblíbených příspěvků a hlavně hledání. To totiž zajišťuje Google, který na rozdíl od Jyxa skutečně většinou najde.

   Vymazat
 3. Aredhel9/07/2016

  Ok.. tohle bylo vážně HODNĚ divné. Proč mě právě stránka donutila zaklikávat čtverečky s dopravníma značkama?? Promiň Jeremiáši, ale nemám ráda blogspot!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. CAPTCHA kontroluje, jestli nejsi robot. Google má občas takové nálady. Může se ti to stát klidně i při vyhledávání, neboj :).

   Vymazat